صفحه اصلی       اخبار        مقالات        گروه های صنعتی        دسته بندی محصولات        گالری        تبلیغات        تعرفه ها        درباره ما        تماس با ما       
در محصولات
در شرکت ها
    جستجوی پیشرفته 
به ایران قطعه خوش آمدید

ورود       عضویت
گزیده اخبار آرشیو
جدیدترین شرکت ها    
جدید ترین محصولات    
نمایشگاه ها    
موانع پیش روی تولید مانع انطباق آنها با برنامه های دولت

آرش نجفی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، مهمترین مشکلات تولید داخلی را کمبود نقدینگی و وضعیت اقتصادی حاکم بر کشور ذکر کرد و افزود: این شرایط به هیج تولیدکننده ای اجازه نمی داد تا به اهداف مورد نظر خود دست یافته و خود را با برنامه های دولت هماهنگ سازد.
وی با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی برای بهبود وضعیت تولید و نزدیک شدن هرچه بیشتر آن به اهداف دولت، تصریح کرد: با وجودی که برخی از تولیدکنندگان خواهان تزریق نقدینگی و استفاده از تسهیلات هستند اما از طرفی ورود نقدینگی باعث تشدید تورم خواهد شد بنابراین راه حل ایجاد رونق در این بخش به طور قطع تزریق و تامین نقدینگی نیست و دولت باید راه حل دیگری اتخاذ کند.
نجفی راه حل منطقی برای افزایش تولید و رفع موانع را استفاده از تسهیلات و اعتبارات به جای نقدینگی دانست و افزود: دولت باید سقف پرداخت اعتبارات را در کشور بالا ببرد و نحوه معاملات را نیز اصلاح نماید.
به گفته رئیس هیأت مدیره انجمن بهینه سازی مصرف انرژی ایران، اکنون همه معاملات و مبادلات کشور درگیر معضلی عجیب و غریب به نام بانک شده که حتی از واژه اسلامی نیز بهره گیری کرده و این در حالی است که نمی توان این نظام را اسلامی دانست زیرا متاسفانه نه تنها نتوانسته قوانین اسلامی را به نحو مطلوب در این بخش اجرایی کند بلکه تحت این عنوان خساراتی را متوجه تولیدکننده کرده است.
وی استفاده از تسهیلات بانکی برای رونق تولید را راه حل درستی ندانست و گفت: بایستی بانک مدل های اقتصادی بهتری را تعریف و دولت بانک ها را مجاب کند تا فارغ از بحث نقدینگی مبادلات اقتصادی منطقی تری را برنامه ریزی کنند.
نجفی تاکید کرد: دولت نیز باید خود را از مبادلات نقدینگی جدا کرده و در نهایت اعتبارات معاملاتی را جایگزین نقدینگی کند.

** ارتقاء تکنولوژی تولید شرط ماندن در بازار
این فعال صنعتی ایران با تاکید بر ضرورت ارتقاء تکنولوژی در تولیدات داخلی، گفت: اگر تکنولوژی خود را ارتقاء ندهیم در هیچ عرصه ای از تجارت و اقتصاد نه در داخل و نه در خارج جایی برای برد نخواهیم داشت.
به گفته وی اگر ارتقاء تکنولوژی صورت نگیرد، مصرف کننده داخلی هم خریدار تولیدات نخواهد بود و خارجی هم که تکلیفش معلوم است.
نجفی خواستار توجه جدی و قطعی به مسئله ارتقاء تکنولوژی شد و افزود: اگر خود مان برای به دست آوردن و توسعه تکنولوژی اقدام کنیم همواره از دایره جهانی عقب خواهیم ماند بنابر این حتما باید سرمایه گذاری خارجی را در کنار توسعه تکنولوژی توامان دید.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در حال حاضر هنوز سرمایه گذار خارجی مناسب علیرغم سیگنال های مثبت جهانی نداریم از نحوه تعامل های بین المللی نیز انتقاد کرد و گفت: نحوه رفتار و تعامل ما با کشور های دنیا به گونه ای نیست که بتواند اعتماد آنان را جلب کرده و انتقال تکنولوژی انجام دهیم.

** ایجاد بستر مناسب برای سرمایه گذاری مشترک
وی با تاکید بر اینکه بهترین کاری که دولت می تواند انجام دهد، فراهم سازی بستر مناسب برای سرمایه گذاری های مشترک است، افزود: باید شرکت های چندملیتی و توسعه یافته با چند ماهیت را تعریف کنیم زیرا هم برای سرمایه گذار امنیت بخش و اطمینان بخش است و هم در کنار پیشرفت و توسعه، برای ما بازار ایجاد خواهد کرد.
به گفته نجفی، بایستی از شرکای خارجی برای بدست آوردن بازارهایی که آنها قبلا بدست آورده اند، استفاده کرده و به جای کسب بازارهای جدید از بازارهای آنان استفاده کنیم.

** مزیت های تولید ایرانی
این عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه باید از مزیت های خود برای ورود موفق به بازارهای جهان استفاده کنیم، اظهار داشت: صنعت حلال مزیت مناسبی است که می توانیم در آن خیلی توفیق به دست آوریم زیرا همه مردم جهان به این سمت رو آورده اند.
وی مزیت دیگر را صنعت تورسیم عنوان کرد و گفت: اگر موانع این بخش برطرف شود منافع سرشاری به همراه خواهد داشت.
نجفی با تاکید بر اینکه فرآورده های شیمیایی و پتروشیمی ایران می تواند جایگاه مهمی در جهان داشته باشد زیرا منابع آن را در اختیار دارد، تصریح کرد: تنها باید ارزش افزوده در آنها ایجاد کنیم زیرا ارزش افزوده خیلی مهم است.
به گفته نایب رییس کمیسیون انرژی اتاق ایران، ما ماده اولیه داریم اگر ارزش افزوده درآن ایجاد کنیم، منافع سرشاری نصیب ما خواهد شد و قاعدتا اولویت اول ما باید صنایع پتروشیمی و شیمیایی و تغییر و تبدیل مواد نفتی باشد.
وی صدور خدمات مهندسی و صنایع غذایی را از دیگر بخش های مزیت دار اعلام کرد و گفت: سایر بخش ها بعد از این باید مورد توجه قرار گیرد.
نجفی با تاکید بر اینکه مهمترین کاری که باید انجام دهیم ایجاد ارزش افزوده در مواد اولیه است نه آنکه خام صادر کنیم، افزود: سرمایه گذارهای جهان راغب هستند در این زمینه با ما مشارکت کنند.

** ورود به بخش تولیدات کشاورزی ممنوع
این فعال صنعتی ایران، ورود به تولید محصولات کشاورزی را خسرانی بزرگ برای کشور دانست و تصریح کرد: به طور قطع نباید در زمینه محصولات کشاورزی و صادرات آن ورود کنیم زیرا با تکنولوژی بسیار پایین تولید و آب زیادی هم مصرف می کنیم.
وی ورود به سایر بخش های تولیدی را مناسب ارزیابی کرد و افزود: هرآنچه مازاد بر نیاز کشور است و حتی خارج از نیاز کشور که به درد دنیا بخورد باید تولید و صادر کنیم.

  انتقادات و پیشنهادات
نام و نام خانوادگی :  *
ایمیل :
متن پیغام :  *
 
 
 
بانک اطلاعاتی اصناف طرح های توجیحی شهرک های صنعتی عضویت در خبرنامه
با عضویت در خبرنامه ایران قطعه ، از جدیدترین اخبار و اطلاعیه های سایت مطلع شوید .
صفحه اصلی  |   درباره ما   |   تبلیغات در سایت   |   حریم شخصی کاربران   |   شرایط و ضوابط   |   نقشه سایت   |   تماس با ما
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت