صفحه اصلی       اخبار        مقالات        گروه های صنعتی        دسته بندی محصولات        گالری        تبلیغات        تعرفه ها        درباره ما        تماس با ما       
در محصولات
در شرکت ها
    جستجوی پیشرفته 
به ایران قطعه خوش آمدید

ورود       عضویت
گزیده اخبار آرشیو
جدیدترین شرکت ها    
جدید ترین محصولات    
نمایشگاه ها    
پای درد دل تولیدکنندگان در نمایشگاه صنعت

گروه اقتصادی ـ خبرگزاری فارس، فاطمه بیات، پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت از روز گذشته با حضور نعمت‌زاده وزیر صنعت، کار خود را با حضور 417 شرکت داخلی و 315 شرکت خارجی که از 19 کشور جهان حضور دارند در زمینه‌های ماشین‌آلات و خطوط تولید، تجهیزات کارگاهی، ابزارآلات پیشرفته، خدمات فنی و مهندسی و خدمات پس از فروش آغاز کرد.

گذری بر نمایشگاه یادآوری می‌کند که این روزها به دلیل فشارهای ناشی از رکود، نبود تقاضا و مشتری در بازار حال و روز بسیاری از صنعتگران و بخش تولیدی کشور خوب نیست. گلایه اغلب تولید‌کنندگان در چند سرفصل بیشتر خلاصه نمی‌شود. مشکلاتی که به نظر می‌رسد حتی علی‌رغم وعده و وعیدهای دولت و تصویب قانون رفع موانع تولید، گره‌ کور تولید را باز نکرده است.

نرخ سود بالای تسهیلات بانکی، نبود مشتری، فشارهای مالیاتی، بسته شدن بازارهای صادراتی به‌دلیل تحریم به‌ویژه تحریم‌های بانکی، رقابتی نبودن قیمت تولیدات ایرانی با قیمت کالاهای چینی نه چندان باکیفیت و دست آخر تمایل برخی مصرف‌کنندگان نسبت به برندهای اروپایی سبب شده تا این روزها کمر تولید خم شود.

نرخ سود تسهیلات را کم کنند تا پول مردم وارد بورس و تولید شود

لواسانی به‌عنوان مدیر یک شرکت تولید کمپرسور اسکرور امیدوار است تا با حضور در نمایشگاه صنعت که البته نحوه شرکت در آن و خرید غرفه نیز داستان‌های خاص خود را داشته گشایشی در کسب و کارشان شود، او می‌گوید: نرخ تورم در سال‌های گذشته و تشدید رکود در امسال شرایط کارخانه‌ها را به مرز بحران رسانده است که در گام اول دولت باید با تزریق تسهیلات نرخ سود بانک‌ها را کم کند تا مردم پول‌های‌شان در بخش تولیدی و بورس وارد کنند.

او ادامه می‌دهد: فروشمان به حدی پایین است که دیگر تنها بر حسب سفارش کالا تولید می‌کنیم. اغلب کارگران مان بیکار نشسته‌اند و از طرفی نمی‌توانیم کارگر را اخراج کنیم، چون به هر حال برای همان تولید اندک هم نیاز به نیروی کار ماهر داریم.

ماهانه یک دستگاه کمپرسور هم نمی فروشیم

وی در مورد میزان فروش محصول تولیدی کارخانه‌اش می‌گوید: ما باید ماهانه 10 دستگاه کمپرسور بفروشیم که بتوانیم هزینه‌های سربار و سود خود را دریافت کنیم، اما شاید باورتان نشود که اکنون ماهانه یک دستگاه هم نمی‌فروشیم.

نکته جالب اینجاست که قیمت هر دستگاه کمپرسور این شرکت رقمی بین 15 تا 100 میلیون تومان است که همین رقم اندک هم وارد یک کارخانه تولیدی نمی‌شود.

جنس بی کیفیت چینی چماقی بر سر تولید داخلی

یکی از قطعه‌سازان شرکت‌کننده در نمایشگاه صنعت دل پردردی از ورود کالاهای بی کیفیت چینی به بازار با قیمت پایین‌تر و نرخ بالای سود بانکی دارد.

او می‌گوید با هزار زحمت و درگیری با مالیات، بیمه کارگران، بازاریابی سخت، هزینه‌های بالای انرژی از جمله آب و برق محصول را تولید می‌کنیم و وقتی کالا وارد بازار می‌شود، می‌شنویم که فلان برند چینی با 20 درصد زیر قیمت ما در بازار عرضه شده است.

وی می‌افزاید: مشتری ایرانی هم در وهله اول قیمت را می‌بیند و سپس به کیفیت توجه می‌کند.

این تولید‌کننده قطعه به این نکته اشاره می‌کند که بحران کار از سال 88 آغاز شده، ولی در یک سال اخیر وضع بدتر شده است.

تولیدکنندگان بخش صنعت هر کدام حرف‌های زیادی برای گفتن دارند، حرف‌هایی که می‌شد قبل از آنکه دولت برای سیاست‌های پولی انقباضی و یا تدوین یک سری قوانین‌ تصمیم بگیرد پای درد دل این بخش بنشیند، شاید تصمیمات اجرایی تری می‌شد اتخاذ کرد.

تشدید رکود و نبود مشتری در یک سال اخیر

طباطبایی مدیر یک شرکت تولید پمپ‌های هیدرولیک پیستونی نیز به این نکته صحه می‌گذارد که این کارخانه اکنون به دلایل مشکلات با 40 درصد ظرفیت کار می‌کند؛ چراکه با تشدید رکود بازار و نبود مشتری، از ابتدای امسال هزینه‌های سربار نیز افزایش یافته است.

نوسان نرخ ارزان دغدغه تولید

این تولید کننده حاضر در نمایشگاه صنعت می‌گوید: چیزی که بیش‌تر از همه همواره دغدغه ماست نوسان نرخ ارز است؛ چراکه بسیاری از مواد اولیه و یا قطعات را از طریق واسطه‌ها و خارج از کشور تأمین می‌کنیم و با نرخ دلار روز وارد می‌کنیم، اما بعد از یکی، دو ماه که کالای نهایی آماده فروش می‌شود، به یک مرتبه نرخ دلار افت کرده و نمی‌دانیم کالایی که قرار است به ریال فروخته شود را چگونه قیمت بگذاریم که اول زیان ناشی از تغییر دلار را جبران کنیم.

طباطبایی تاکید می‌کند که دستگاه تولید شرکت متبوعش جزو فناوری‌های روز است که قیمت مشابه خارجی آن هم دست دوم، پنج برابر قیمت ایرانی است، یعنی یک دستگاه ایرانی 109 میلیون تومان و نمونه دست دوم خارجی که نه خدمات پس از فروش و گارانتی دارد و نه قطعه‌اش در بازار پیدا می‌شود، 400 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

با تحریم بانکی بخشی از بازار صادراتی را از دست دادیم

او به این نکته هم اشاره می‌کند که قبل از تحریم‌های بانکی بنا بود تا تولیدات‌مان را از طریق امارات به کشورهای اطراف بفروشیم، اما پس از آن‌که امکان باز کردن LC و انتقال پول فراهم نشد، مشتریان‌مان را از دست دادیم؛ چراکه مشتری خارجی می‌گوید دستگاه را ارسال کن، سپس پول خود را دریافت کند که ریسک بزرگی است و تنها طی یک سال اخیر 2 دستگاه به عمان و ترکمنستان فروخته‌ایم که مشتری خارجی مجبور شده مانند عهد قجر در ایران حضور یافته، پول را مستقیم بپردازد و کالا را ببرد.

فرزاد تهرانی مدیر یک شرکت تولیدکننده ماشین‌های تراش و فرزهای CNC نیز از مشکلات بخش تولید می‌گوید و اینکه طی 4 سال اخیر تمام سود شرکت را برای سرپا نگه داشتن کار مجدد به‌عنوان سرمایه وارد کار کرده‌اند.

پولمان را در بانک می‌گذاشتیم سودش بیشتر از تولید پرچالش بود

او می‌گوید: اگر این 10، 20 میلیارد تومانی که با هزار و یک استرس مالیات، حقوق کارگر و ترس از نبود بازار وارد تولید کرده‌ایم را در بانک می‌گذاشتیم به مراتب و با سهولت بیش‌تر سود بیش‌تری دریافت می‌کردیم، اما همه چیز پول نیست، تولید، ایجاد اشتغال و کار برای ما یک دغدغه است. اکنون در زیرمجموعه شرکت ما یکصد نفر کار می‌کنند و حداقل معیشت 300 نفر به یک کارخانه بند است.

وی در پاسخ به اینکه کیفیت کار خود را چگونه ارتقا می‌دهید؟ می‌گوید: که در کنار قیمت، کیفیت هم دغدغه‌های خاص خود را دارد؛ چراکه شرکت‌های اروپایی، آمریکایی و ژاپنی دانش‌بنیان هستند و خودشان دستگاه‌های به روز را به کار می‌گیرند، اما برای ما ورود این ماشین‌آلات با توجه به محدودیت تسهیلات، امکان‌پذیر نیست، درصورتی که امکان دریافت فاینانس و خرید دستگاه را داشتیم کیفیت ما نیز رقابتی‌تر می‌شد.

وی ادامه می‌دهد: با تمام اینها کالای خوب هم که تولید می‌کنیم، از آن طرف جنس چینی با قیمت ارزان‌تر وارد بازار می‌شود که چماقی بر سر کالای ایرانی است. کار به جایی رسیده که برخی تولیدکنندگان داخل ترجیح می‌دهند کالا را به نام یک شرکت معتبر خارجی تولید کنند تا حداقل آنهایی که مایل به برندهای خارجی هستند را جذب کنند.

مشکلات تولید با حرف حل نمی‌شود

او می‌گوید: تولید با حرف درست نمی‌شود، حتی قانون رفع موانع تولید هم در عمل کاری برای ما نکرد و تغییری در برداشتن موانع دیده نشده تا تولیدکننده نفس راحتی بکشد.

در گزارش‌های میدانی خبرنگار فارس از پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت صحبت‌های زیادی با تولیدکنندگان بخش صنعت به میان آمد که درج همه آن مطالب در گزارش امکان‌پذیر نیست.از برخی مسائل که حلاوت کارهای واسطه‌‌گری و دلالی را این روزها بیش‌تر از تولید کرده تا یا یک شرکت تولیدکننده شیرآلات که طی یک ماه اخیر تنها به‌دلیل فشار مالیاتی بالغ بر 12 میلیارد تومانی مجبور به اخراج 450 نفر از کارگران خود شده است. نکاتی نیست که بتوانبه سادگی از ان عبور کرد.

بخش خصوصی بارها و بارها طی یک سال اخیر نسبت به تشدید رکود در بازار به دلیل سیاست‌های انقباضی دولت برای کنترل تورم و تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی هشدار داده است و امید می‌رود دولتمردان با تصمیم به موقع و بجا راهکاری به دور از برخورد‌های سلیقه‌ای برای حل مشکلات تولید بیندیشند چرا که تجربه نشان داده که تصویب قانون هم کاری از پیش نبرده است.

  انتقادات و پیشنهادات
نام و نام خانوادگی :  *
ایمیل :
متن پیغام :  *
 
 
 
بانک اطلاعاتی اصناف طرح های توجیحی شهرک های صنعتی عضویت در خبرنامه
با عضویت در خبرنامه ایران قطعه ، از جدیدترین اخبار و اطلاعیه های سایت مطلع شوید .
صفحه اصلی  |   درباره ما   |   تبلیغات در سایت   |   حریم شخصی کاربران   |   شرایط و ضوابط   |   نقشه سایت   |   تماس با ما
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت